Zdravá strava na dosah ruky

Možná jste již zaznamenali novou prodejnu potravin jménem Farmářský obchod v ulici Americké armády. Jde o stále populárnější koncept prodeje lokálních, zdravých surovin a výrobků.

V poslední době jsme svědky toho, jak vyplouvají na povrch často až nechutné informace o kvalitě potravin ve velkých obchodních domech. Zákazníci například neznají původ masa, ani jeho stáří, nebo dokonce druh a většinou jde o maso křehčené, či jinak šizené. Nadnárodní korporace přesouvají suroviny a výrobky po celé Evropě, a když se pak konečně dostanou k nám na stůl, mají „v nohách“ tisíce kilometrů. Tyto potraviny musí být samozřejmě důkladně chemicky ošetřeny, aby takové zacházení vydržely. V obchodních domech samozřejmě najdete koutky tzv. BIO potravin, které se ovšem od zbytku sortimentu většinou liší pouze vyšší cenou.

DSCF0825

Nový Farmářský obchod v Sušici na to jde trochu jinak. Není nutný EU schválený certifikát BIO, abychom si koupili kvalitní maso, ovoce nebo jogurt. Stačí znát původ suroviny a důvěřovat výrobci, že nešidí. Je to trochu návrat do doby našich babiček, kdy bylo normální vařit z kvalitních surovin, které jste si doma sami vypěstovali, nebo koupili od souseda. Dnes můžete zajít do obchodu v Americké ulici a koupit si kuře, na jehož záda svítilo slunce a během zpracování do něj nikdo nenastříkal vodu, aby bylo těžší. Nebo si dát jogurt, který vyrobili z místního mléka a ovoce, a ve kterém není celá chemická tabulka, aby se nezkazil. Časté povzdechy nad vyšší cenou nešizených potravin nejsou na místě, protože například z právě zmiňovaného kuřete připravíte mnohem víc jídla, než z bledého, na hormonech vyrostlého a vodou nacpaného kuřete z obchodního domu.

Sortiment Farmářského obchodu se neustále rozšiřuje. Prodávají zde maso z farmy Zelený v Drouhavči, z farmy Loužná, mléčné výrobky od Jomy a Vrcovic a mnoho dalšího. V obchodě je též automat na mléko, ze kterého můžete nasbírat, věřte nevěřte, pravou smetanu. Jezte zdravě, za zkoušku nic nedáte.