Pošumavské pivovary

Místní rodák Mgr. Tomáš Cihlář, tč. učitel v Pačejově, letos po několikáté navštívil Sušici se svou přednáškou o historii pivovarnictví. Tentokrát zavítal do velké zasedací místnosti sušické radnice a to ve čtvrtek 28. listopadu.

Po krátkém představení, kdy všem přítomným prozradil, jak se ke svému koníčku dostal, postupně začal přibližovat historii sladovnictví a pivovarnictví v našem kraji. Neopomenul zmínit sušický pivovar, jež se nacházel v místě dnešního Granátu. Na přiložené staré fotografii (níže) ještě uvidíte pivovarnický komín. Připomenul i slavného sušického sládka Theodora Dollanského, jehož pivní láhve přivezl na ukázku.

Měšťanský pivovar byl založen již v roce 1571 a do roku 1948 byl ve vlastnictví právovárečného měšťanstva, následným vlastníkem byla národní správa,10. 1. 1949 byl pivovar zrušen a v 1964 zcela zbourán. Na Klatovsku bylo celkem 52 pivovarů, z toho jen sušický okres měl 20 pivovarů. Chmel se hojně pěstoval téměř všude a obci Chmelná dokonce její název zůstal.

Pokud vás těchto pár informací zaujalo a chcete se dozvědět více, nezapomeňte navštívit další přednášku pana Cihláře nebo si zakoupit jeho knihu „Pošumavské pivovary“.

pivo_susice pivo_susice_2

Pivní tácek:

pivnitacek

Sušický měšťanský pivovar:
susice_pivovar

Obal knihy Pošumavské pivovary:
posumavske_pivovary_tomas_cihlar

-sf-