Krasobruslařská revue

brusle

V poněkud netradiční formě ožije sušická ledová plocha krasobruslařským vystoupením členů KK Plzeň v pondělí 18.2.2013 od 17 hod., které pro Vás připravila nově vzniklá příspěvková organizace Sportoviště města Sušice.

Na ledě zimního stadionu se představí děvčata z plzeňského krasobruslařského klubu v kategoriích nováčci mladší, nováčci, nejmladší a mladší žačky, K. Matějů za seniorky. Na sušickém ledě rozjedou krasobruslařky nacvičenou choreografii svých volných jízd na známé pohádkové a filmové melodie. Pro společné vystoupení si vybraly dva tance, jedná se o povinný prvek tzv. Čtrnáctikrok a Evropský valčík. O komplexní přípravu se postarala Olga Kaslová, šéftrenérka KK Plzeň.

O největší úspěch KK Plzeň na domácí scéně se postaraly reprezentantky Vanessa Štefanová a Daniela Šedivcová, které na Mistrovství ČR v Brně vybojovaly 12. a 17. místo v kategorii mladších žaček. V letošní sezoně se za mladší nováčky postarala o 2. místo v Kralupech a ve Strakonicích Denisa Němcová a o 2. místo v Mladé Boleslavi Lucie Adamcová. Pro 5. místo v Plzni si jela Adéla Němcová za mladší žačky a na pozici seniorek 3. místo vybojovala v Příbrami Karolíny Matějů.

Ačkoliv není klub mužské populaci uzavřen, najdeme jen v přípravce dvě mužská jména. Uvidíme, zda se plzeňskému klubu podaří z nich vychovat krasobruslaře jako je v současnosti 5 násobný mistr ČR a Evropy Tomáš Verner.

Nejstarší historie krasobruslařského sportu v Plzni spadá do roku 1879 založením Krejcarového spolku ve kterém mohl být každý, kdo přispíval týdně jedním krejcarem, avšak jen několik jedinců ovládalo prvky skutečného krasobruslení. V roce 1934 bylo v Plzni uspořádáno mistrovství republiky, kde hostovala i slavná desetinásobná mistrně světa Norka Sonja Henie. Po ukončení činnosti Krejcarového spolku v roce 1948 byl nově založen krasobruslařský oddíl TJ Spartak Škoda Plzeň a následně i TJ Slavoj Masný průmysl, které vychovaly celou řadu velmi dobrých sportovců jako např. Kubík, Rybová, Jiránek, Neubauerová a další. Největším úspěchem plzeňského krasobruslařského klubu na mezinárodní fóru jsou výsledky sportovní dvojice Kubíková – Votruba, kteří získali na ME v Ženevě 7. místo, na MS v Praze 5. místo a na Olympijských hrách v Insbrucku 10. místo. V dalších letech se na ledě plzeňského zimního stadionu vystřídalo mnoho nadějných bruslařů a mezi nimi i mistři republiky v různých kategoriích. V současnosti je v Plzni jen jeden krasobruslařský klub a to KK Plzeň, který vznikl sloučením obou zmiňovaných klubů.

Krasobruslení je neuvěřitelně krásný sport s notnou dávkou elegance, šarmu a ladnosti pohybů, které jdou ruku v ruce s neuvěřitelnou dřinou, odříkáním a psychickou odolností. Bez trocha talentu, silné vůle, odhodlání a s disciplínou v krvi by nebylo zcela možné to dotáhnout dále. Sportovkyně by se díky své ohebnosti a mrštnosti hravě uplatnily i v mnoha dalších sportech jako např. v gymnastice, atletice, basketbalu aj.

Podaří se i Sušici vychovat několik zdárných krasobruslařů či krasobruslařek? Pokud Vás alespoň trochu zaujal tento sport, přijďte navštívit nový sušický krasobruslařský kroužek, který pod vedením paní Hartmanové zahájil svoji činnost v září 2012. Pokud nebudete mít tu vytrvalost pokračovat a prosadit se na domácí scéně, naučíte se zde alespoň dost obstojně bruslit.

Za realizaci tohoto vystoupení bychom rádi poděkovali hlavně KK Plzeň a organizaci Sportoviště města Sušice.

-sf-