Jeden svět 2019

 

 

 J E D E N   S V Ě T

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ

O LIDSKÝCH PRÁVECH

 

V Praze a v dalších 35 městech, do kterých se festival nyní přesouvá, můžete shlédnout celkem 117 filmů.

Tématem letošního ročníku je identita, jistota a bezpečí. Dokumentární festival hledá to, co nás spojuje. Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné klimatické změny stále složitější. O to více potřebujeme najít vlastní identitu, která nám dává pocit jistoty a bezpečí. V letošním ročníku budeme pátrat po tom, jak chápat sama sebe, odlišit se od ostatních a nevytvořit přitom ve společnosti hlubokou propast.

 

Sušice přivítá „Jeden svět“ letos podruhé a to od 4. – 7. dubna.

V Kině Sušice a v kulturním centru Prostor bude uvedeno celkem 10 projekcí. Na 8 z nich posléze naváže divácká beseda s hosty.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 4. dubna od 19 hodin v sušickém kině.

 

Zahajovacím snímkem je Anoteho archa o ostrovním státě Kiribati se sto tisíci obyvateli, které měnící se klima a stoupající hladina oceánů připravuje o domov. Pozvání přijala aktivistka a sociální geografka Michaela Pixová, se kterou mohou diváci po filmu debatovat na téma aktuálních klimatických změn.

Divákům doporučujeme druhý festivalový den od 17 hodin v Kině Sušice velice silný dokument Rekonstrukce Utøyi, po jehož promítnutí bude následovat filmová pitva s dokumentaristou Jaroslavem Kratochvílem. Snímek se prostřednictvím vzpomínek přeživších vrací k největší masové vraždě v dějinách Norska, k útoku Anderse Breivika. Film získal cenu regionální poroty Jednoho světa a zvláštní cenu zahraniční festivalové poroty.

V sobotu od 17 hodin v Kině Sušice mohou diváci dorazit na dokument o situaci ve Venezuele Vše v pořádku. Na následnou debatu o chudobě a nedostatku, které decimují zejména místní zdravotnictví, dorazí poloviční Kostaričanka Lucia Argüellová, která je latinskoamerickou koordinátorkou organizace Člověk v tísni a vloni se z Venezuely vrátila.

Závěrečný festivalový den proběhne celý v kulturním centru Prostor. Promítání začne v 11 hodin Projekcí pro rodiny s dětmi, která je v Sušici na Jednom světě novinkou. Od 15 hodin doporučujeme film o jezídce Nadje Muradové, která získala Nobeovu cenu míru i Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za boj proti sexuálnímu násilí ve válce, Na jejích bedrech. „Za pozornost bude stát určitě příjezd Simony Fendrychové, redaktorky zahraniční rubriky serveru Aktuálně.cz a Hospodářských novin, která sama navštívila jezídky se stejnou zkušeností jakou prožila Nadja Muradová,“ zve diváky Sarah Huikari, koordinátorka festivalu v Sušici. Další snímky včetně hostů diskusí najdou diváci na webových stránkách www.jedensvet.cz/susice.

Součástí festivalu Jeden svět v Sušici jsou i letos dopolední školní projekce pro žáky základních a středních škol, které probíhají již od 1. dubna. Pořadatelé nabídnou i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu komiksových příběhů Ženy bez hranic nebo na prodejní výstavu Banernaven. Na neděli je nachystán výměnný swap bazar, v rámci kterého budou mít účastníci možnost obměnit svůj šatník, a od 10 hodin workshop znakového jazyka, kde se mohou dozvědět informace o světě neslyšících a nedoslýchavých. Ani letos nebude chybět hudební program, který nabídne vystoupení písničkáře a sběratele vinylů OiOiPiratoie & DJ Želvína.  Vstupné na páteční koncert, který se uskuteční v Tradičním KlOUbu!, je zdarma.

Festival Jeden svět v Sušici stále více boří bariéry a zpřístupňuje filmy co největšímu počtu lidí. „Pro diváky jsme připravili tři dokumenty s titulky pro neslyšící a nedoslýchavé a jednu besedu tlumočenou do znakového jazyka,“ uzavírá Huikari.

 

Stručný přehled programu:

4.4.2019 – 19:00 – Kino – Anoteho archa

5.4.2019 – 17:00 – Kino – Rekonstrukce Utøyi

   • 20:00 – PROSTOR – Domácí zápas

6.4.2019 – 13:00 – PROSTOR – Čonhova planeta

   • 17:00 – Kino – Vše v pořádku

   • 20:00 – PROSTOR – Vesnice plavajících krav

7.4.2019 – 11:00 – PROSTOR – Monzunová show

       • Dulce

       • Bašíř v říši divů

   • 13:00 – América

   • 15:00 – Na jejích bedrech

   • 19:00 – Volání divočiny

    – Dobré zprávy

 

Vstupenky si můžete zakoupit online, na pokladně sušického kina, budou také k dispozici vždy 45 min. před začátkem filmu na místě projekce.

https://www.jedensvet.cz/2019/susice